Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ

Czy warto suplementować kolagen? Jaki najlepszy?

Co to jest ten kolagen?

Kolagen składa sie z trzech białek o długich łańcuchach, które skręcają się w helisę. 

Zbudowany jest z 19 różnych aminokwasów.

Ponad 30% białka w ciele zbudowane jest właśnie z kolagenu. To znaczy, że jego odpowiednia ilość jest niezbędna dla zdrowia. 

Buduje on twoją skórę, kości, jelita, mięśnie, ścięgna oraz stawy. Działa jak klej trzymający twoje ciało razem. 

Naturalna produkcja kolagenu zmniejsza się z wiekiem. W wieku 35 lat, ilość produkowanego kolagenu drastycznie się zmniejsza, z każdym rokiem produkując go mniej. Dlatego suplementacja kolagenu, wraz ze zdrowymi nawykami w codziennym życiu, są ważne aby utrzymać zdrowy wygląd skóry i ciała. 

W jaki sposób ciało produkuje kolagen?

Twoje ciało naturalnie produkuje kolagen z roślinnych źródeł pożywienia. Wspomagając się witamina C przekształca proteiny w małe molekuły zwane prokolagenem. 

Im więcej tych molekuł, tym bardziej łączą sie one w grupy i tworzą włókienka. Te znów łączą się ze sobą, tworząc siatkę która nazywamy kolagenem. 

Twoje ciało potrzebuje trzech skłądników aby stworzyć kolagen: witaminę C, minerały i aminokwasy. 

Niektórzy zwiększają ilość spożywanego białka aby utrzymać wysoką produkcję kolagenu, jednak w większości przypadków spożywana jest wystarczająca ilość białka w diecie. 

Witamina C i minerały mogą okazać się bardziej kluczowe w produkcji kolagenu. Bez tej pierwszej, produkcja kolagenu jest niemożliwa, dlatego tak ważna jest dieta bogata w warzywa i owoce pełne tej witaminy (np. pomarańcze, kiwi, cytryny, brokuł, guawa, kalafior, brukselka, papryka).

Dodatkowe czynniki spowalniające produkcję kolagenu to palenie papierosów, niewystarczająca ilość snu oraz dieta bogata w przetworzone cukry proste, nadmierne wystawienie na promieniowanie UV, choroby autoimmunologiczne.

Co się dzieje gdy tracimy kolagen? 

Kolagen to najbardziej obfitujące białko w twoim ciele. Gdy jego poziom drastycznie spada z wiekiem lub przez inne czynniki wymienione powyżej, możesz zauważyć kilka objawów zmniejszonej ilości kolagenu:

  • Problemy trawienne przez cieńszą wyściółkę przewodu pokarmowego
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów lub ból stawów spowodowany zużyciem tkanki chrząstnej
  • Zmniejszenie lub osłabienie mięśni
  • Mniej elastyczne ścięgna i więzadła
  • Zmarszczki
  • Wisząca skóra

Różnica między wegańskim a odzwierzęcym kolagenem

Większość suplementów kolagenu na półkach sklepowych jest pochodzenia zwierzęcego. To oznacza, że pochodzą ze zmielonych kopyt, skóry, łusek, kości i stawów zwierząt. Więc kolagen jest często produktem ubocznym hodowli przemysłowej, często zawierając nieznane ilości pestycydów, herbicydów, antybiotyków oraz metale ciężkie. Zazwyczaj taki produkt występuje w formie proszku, który można łatwo dodać do koktajlu lub innego napoju. 

Wegańskie suplementy kolagenu 

Obecnie na rynku nie występują, lub są bardzo rzadkie, suplementu kolagenu pochodzenia roślinnego. Możemy za to otrzymać mieszanki wspomagające produkcję kolagenu przez nasz organizm. Na diecie wegetariańskiej i wegańskiej produkcja kolagenu spoczywa wyłącznie na wewnętrzne produkowanie kolagenu. Przechodząc na dietę roślinną stopniowo jest to mniej drastyczna zmiana, aniżeli rezygnując z produktów odzwierzęcych z dnia na dzień. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na zmiany w diecie. Wspomaganie produkcji kolagenu suplementacją mieszanek wspomagających produkcję kolagenu to również dobre rozwiązanie. Zawierają one zazwyczaj mieszanki przeciwutleniaczy, różne aminokwasy, Witaminę C oraz minerały.

Jeśli nie wegański to jaki jest najlepszy?

Okazuje się, że najlepszym kolagenem, najbardziej zbliżonym do ludzkiego, jest kolagen morski. Najlepiej się on przyswaja i daje najlepsze efekty gdy stosujemy go wewnętrznie, zamiast na skórę. Ja stosuję kolagen od zojo elixirs, który jest 100% hydrolizowanym kolagenem morskim, czyli pochodzi z rybich łusek. Nie jest to produkt wegański, jednak wykorzystuje on odpady przemysłu rybnego z Azji i Ameryki południowej. Wszystkie inne eliksiry zojo są wegańskie, a ich kolagen jest wysokiej jakości czystym białkiem kolagenowym.

Dodaj komentarz